Rozpoczyna się budowa ul. Ziębiej

Ulica Ziębia na Osowej Górze zyska twardą nawierzchnię. Ulica budowana jest z inicjatywy stowarzyszenia mieszkańców korzystającego z programu inicjatyw lokalnych – program „25/75”.

Ulica Ziębia znajduje się na Osowej Górze. Odcinek, na którym rozpoczęły się prace liczy 100 metrów. Zgodnie z projektem powstanie utwardzona  kostką betonową pieszojezdnia ze zjazdami, dojściami do posesji, odwodnienie oraz dwie zatoki z miejscami postojowymi. Stowarzyszenie wybrało już wykonawcę prac budowlanych, który rozpoczął pierwsze prace. Inwestycja kosztuje ponad 300 tysięcy złotych. Przy korzystnej pogodzie prace zakończą się wczesną wiosną. Ulica w trakcie robót od środy (22 stycznia) jest nieprzejezdna.

Inwestycja realizowana  jest   dzięki inicjatywie bydgoszczan, którzy powołali stowarzyszenie. W ramach programu „25/75” zagwarantowało one niezbędny wkład własny na poziomie 15 procent kosztów inwestycji. Większość  środków zabezpieczyło natomiast miasto Bydgoszcz. Program „25/75” polega na współdziałaniu mieszkańców oraz miasta. Stowarzyszenia bydgoszczan, którym uda się zebrać część środków na realizację inwestycji na poziomie 25 procent (z możliwością obniżenia wkładu), mogą liczyć na realizację inwestycji w bieżącym roku budżetowym. W ten sposób osiedlowe ulice, o niewielkim znaczeniu dla komunikacji mogą szybciej zyskać  nowe nawierzchnie lub zostać wyposażone w dodatkowe elementy np. chodniki i miejsca postojowe. Do tej pory zrealizowano wszystkie zadania zgłoszone przez mieszkańców, które spełniały wymogi formalne. Członkami stowarzyszeń mogą być wyłącznie osoby prywatne – wynika to wprost z ustawy.

Najważniejsze drogi gruntowe są natomiast utwardzane w oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych finansowany w 100 procentach przez miasto. Na Osowej Górze dzięki temu programowi do przebudowy trafiły ulice Gawronia i Ptasia. Dodatkowo miasto prowadzi też od 2 lat  pilotażowy program utwardzania ulic bez twardej nawierzchni płytami ażurowymi.   Na Osowej Górze taką nawierzchnię zyskała  Pelikanowa.

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z programu 25/75 zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. inicjatyw lokalnych:

• tel. 52 58 58 721 lub 52 58 58 329
  • mail:inicjatywylokalne@um.bydgoszcz.pl