Rozpoczęliśmy sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie

W poniedziałek, 28 listopada br. rozpoczęliśmy proces sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie. Miasto sprzedaje surowiec za pośrednictwem 4 składów węglowych na terenie Bydgoszczy. Pierwsze powiadomienia trafiły już do mieszkańców.

Według stanu na poniedziałek, 28 listopada br. złożono 1254 wniosków o zakup węgla po preferencyjnej cenie. Ponad 970 zostało już pozytywnie rozpatrzonych. Do tych mieszkańców od wczoraj trafiają powiadomienia z informacją, gdzie mogą kupić węgiel po 2 tysiące złotych za tonę. Powiadomienia wysyłane są zgodnie z kolejnością wpływu wniosków i w miarę dostępności węgla na składach. Surowiec pochodzi z Kolumbii.

W Bydgoszczy sprzedaż odbywa się za pośrednictwem 4 składów:
- PPUH Factum spółka z o.o. – ul. Grunwaldzka 78 A, tel. kontaktowy: 606 876 786;
- WęgloKam – ul. Wróblowa 1, tel. kontaktowy: 606 959 942;
- PUH Mobiletrans – ul. Przemysłowa 8, tel. kontaktowy: 668 038 505, 511 830 847;
- Kopalnia Sztygar s.c. – ul.  Łowicka 40, tel. kontaktowy: 791 901 925, 794 414 794.

W powiadomieniu wysyłanym do mieszkańców znajdują się następujące się informacje:
- wniosek został pozytywnie rozpatrzony,
- numer wniosku,
- adres składu, w którym nastąpi odbiór węgla,
- informacja o tym, że skład powiadomi wnioskodawcę o terminie odbioru węgla.

Kwestie techniczne/logistyczne/związane z transportem prosimy uzgadniać ze składem węgla wskazanym w powiadomieniu. Za węgiel mieszkaniec płaci na miejscu – w składzie, w którym odbiera surowiec.
Kto może kupić węgiel po preferencyjnej cenie
Przypominamy , że węgiel w preferencyjnej cenie przysługuje:
1. gospodarstwom domowym, którym wypłacony został dodatek węglowy
2. gospodarstwom domowym, których wniosek o dodatek węglowy został pozytywnie rozpatrzony
3. gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek o wypłatę dodatku węglowego i spełniają warunki wskazane w ustawie z 5 sierpnia br. o dodatku węglowym
4. gospodarstwom domowym, które wskazały węgiel jako podstawowe źródło ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Więcej o dodatkach węglowych TUTAJ.

Ilość węgla dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi: 1,5 tony do 31 grudnia 2022 roku i 1,5 tony od 1 stycznia 2023 roku. Do wyboru ekogroszek/groszek oraz węgiel gruby (kostka/orzech).

Jak i gdzie złożyć wniosek
Wniosek o preferencyjny zakup węgla można złożyć pisemnie w następujących lokalizacjach:
1. Wydział Świadczeń Rodzinnych UMB – ul. Wojska Polskiego 65 – w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy
2. Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta Bydgoszczy – ul. Jezuicka 1 – jak wyżej
3. Punkt Obsługi Mieszkańców w CH Zielone Arkady - ul. Wojska Polskiego 1; poniedziałek-sobota w godz. 11-19 (od czwartku, 10.11)
4. Biuro Meldunkowe nr 4 - ul. ppor. E. Gierczak 6 – w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy
5. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – ul. Ogrodowa 9 – poniedziałek, środa, czwartek 7:30-15:30, wtorek 7:30-17:30, piątek 7:30-13:30
6. Dział Pomocy Środowiskowej MOPS – ul. Czerkaska 22 – jak wyżej.
Wniosek można złożyć również za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W takim przypadku wniosek o zakup należy przesłać pismem ogólnym do Urzędu Miasta Bydgoszczy za pośrednictwem platformy ePUAP.
Adres skrzynki Epuap: /umb/SkrytkaESP

Krótka instrukcja krok po kroku:
1. Pobierz wniosek o zakup węgla i wypełnij pobrany plik.
2. Za pośrednictwem platformy ePUAP zaloguj się i przejdź do KATALOGU SPRAW.
3. Znajdź "URZĄD MIASTA BYDGOSZCZY" i w zakładce "SPRAWY OGÓLNE" kliknij w "PISMO OGÓLNE DO PODMIOTU PUBLICZNEGO".
4. Następnie postępuj krok po kroku: dodaj załącznik, sprawdź adresata (Urząd Miasta Bydgoszczy) i podpisz się podpisem zaufanym.
5. Sprawdź czy w skrzynce znajduje się Urzędowe Potwierdzenie Złożenia.
Wniosek o preferencyjny zakup węgla do pobrania TUTAJ.
Wzór wypełnionego wniosku

Gdzie kierować pytania?
Pytania związane z preferencyjnym zakupem węgla można kierować pod numer telefonu: 52 58 59 555. Infolinia jest czynna w godzinach pracy urzędu.
Warto wiedzieć:
Włączenie się samorządu w proces zaopatrzenia mieszkańców w węgiel po preferencyjnej cenie umożliwia Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych z 27 października 2022 r. (Dz.U. z 2022, poz. 2236) tzw. ustawa węglowa – na mocy jej zapisów samorządy mogą włączyć się w proces zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Ustawę 2 listopada br., podpisał Prezydent Andrzej Duda, przepisy weszły w życie 3 listopada br.