Rozbudowa ul. Kujawskiej. Park budowlanych maszyn. Raport nr 22

Modernizowana ulica Kujawska stała się potężnym placem budowy, na którym codziennie pracuje kilkadziesiąt budowlanych maszyn i pojazdów. Na rondzie Bernardyńskim układane są już pierwsze nowe rozjazdy.

Największą liczbę maszyn stanowią obecnie koparki. Jest ich ponad 20. Wynika to z dużego zakresu prowadzonych prac przy  uzbrojeniu podziemnym. Układane są nowe sieci gazowe, elektryczne, wodociągowe, ciepłownicze i teletechniczne. Szereg odcinków trzeba  przebudować  lub przełożyć. Wymaga to od wykonawców dobrej koordynacji robót. Koparki wykonują też bardzo duży zakres robót ziemnych w rejonie ronda Kujawskiego, gdzie konieczne jest obniżenie poziomu terenu. To niezbędne by nowa linia tramwajowa miał bezpieczny stopień nachylenia.

Budowę obsługuje też kilkanaście wywrotek wywożących nadmiar ziemi. Do rozładunku najcięższych elementów używane są samojezdne dźwigi. Na placu budowy od mostu Bernardyńskiego do ronda Kujawskiego i przyległych ulicach pracuje około 80 osób.

Pierwsze rozjazdy

Na rondzie Bernardyńskim układane są już pierwsze nowe rozjazdy. Tramwaje będą mogły skręcać w Toruńską zarówno od strony Toruńskiej jaki Kujawskiej. Wcześniej w miejscach przejazdów przez torowiska przygotowano solidne betonowe ławy.  Na plac budowy zwożone są też pierwsze szyny. Nowe rozjazdy na rondzie są układane w poziomie. Wymusza to od strony północnej podwyższenia, a od strony ul. Kujawskiej obniżenia poziomu terenu. Stąd też konieczność budowy murów oporowych w dolnej części ulicy Kujawskiej, które zabezpieczą torowisko od wyżej położonych jezdni.

Zakończyły się już prace archeologiczne. W ich trakcie dokładnie zinwentaryzowano fundamenty dawnego kościoła św. Idziego. Stał on w miejscu wschodniej jezdni ul. Bernardyńskiej. Na finiszu jest rozbiórka przejść podziemnych na rondzie Kujawskim.

Nowoczesna arteria

Rozbudowa ulicy Kujawskiej to największy projekt komunikacyjny realizowany w centrum Bydgoszczy. Koszt inwestycji, łącznie z zakupem nowoczesnych tramwajów i zaawansowaną  już przebudową węzła Szarych Szeregów przekroczy 350 mln zł. PESA dostarczyła już wszystkie Swingi i wożą one pasażerów. Sam koszt prac budowlanych na Kujawskiej to 168 mln zł. Inwestycja zakłada budowę nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Konieczna jest także modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Ulica Bernardyńska przebudowana zostanie od ronda Bernardyńskiego do mostu. Wraz z nią wytyczony zostanie układ ścieżek i chodników połączony z traktami spacerowo-rowerowymi na nabrzeżu Brdy. Ciąg - Wały Jagiellońskie –Toruńska będzie rozbudowany do dwóch jezdni, od ul Długiej do ul. Babia Wieś. Rondo Kujawskie, ze względu na konieczność zmniejszenia pochylenia linii tramwajowej, musi zostać obniżone. Linia tramwajowa między dwiema jezdniami ul. Kujawskiej również będzie na znacznym odcinku poniżej poziomu jezdni. To wymaga budowy murów oporowych. Na jezdni wschodniej ul. Kujawskiej wydzielony zostanie również buspas. Wszystkie rozwiązania dostosowane będą do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co oznacza m.in. budowę pochylni dla wózków, wyposażenie sygnalizacji drogowej w sygnalizatory dźwiękowe czy wbudowanie elementów ryflowanych ułatwiających orientację osobom niepełnosprawnym.