logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej. Objazdem na Kolbego. Raport nr 24




Drogowcy rozpoczęli kolejny etap przebudowy skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Kolbego. By połączyć nową jezdnię z istniejącą ulicą, wprowadzony został krótki objazd. Wcześniej ruch skierowano na tymczasowe ronda.


W środę (21 sierpnia) zamknięto krótki, południowy odcinek ulicy Kolbego na styku z ulicą Grunwaldzką. Objazd poprowadzono „bypassem”, czyli tymczasową jezdnią utworzoną na czas przebudowy obok modernizowanej drogi. Taka organizacja ruchu umożliwi zbudowanie szerokiego wlotu ulicy Kolbego na styku z Grunwaldzką i połączenie go z istniejącą jezdnią.

Zgodnie z projektem na ul. Kolbego przed skrzyżowaniem z Grunwaldzką funkcjonować będą 3 pasy ruchu. Dwa do skrętu w lewo (w stronę centrum) oraz jeden do skrętu w prawo (w stronę węzła na trasie S5 Bydgoszcz Zachód). Z pasa do skrętu w prawo będą korzystać też autobusy jadące w stronę centrum. W ramach innego zadania planowane jest stworzenie buspasa na ul. Kolbego od ul. Kormoranów w stronę Grunwaldzkiej. Ruchem na połączeniu ulic Grunwaldzka-Kolbego-Skośna pokieruje sygnalizacja świetlna. Wokół skrzyżowania dobudowane zostaną chodniki, drogi rowerowe, ulice serwisowe. Taka organizacja ruchu będzie gwarantować zdecydowanie większą płynność ruchu.

Dzięki rozbudowie ul. Grunwaldzkiej wygodnie dojedziemy do trasy ekspresowej S5, w godzinach szczytu nie będą tworzyć się zatory, autobusy w stronę centrum pojadą wydzielonym buspasem, a rowerzyści zyskają bezpieczną drogę rowerową. Nowa dwujezdniowa ulica zapewni nie tylko bezpieczne i szybkie połączenie z trasą ekspresową S5. To również duże udogodnienie dla mieszkańców Osowej Góry. Modernizacja ul. Grunwaldzkiej, obok rozbudowy ul. Kujawskiej, budowy II etapu Trasy Uniwersyteckiej i przygotowywanej budowy nowych mostów na Brdzie to największe przedsięwzięcia drogowe na najbliższe lata. Na wszystkie te inwestycje miasto pozyskało wysokie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej w liczbach:

  •     Koszt prac budowlanych  – 75,8 mln zł
  •     Długość modernizowanego  odcinka – 4,55 km
  •     Długość buspasa – 2,95 km
  •     Długość dróg rowerowych – 4,95 km
  •     Powierzchnia chodników 14840 m2