logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa Muzeum Okręgowego. Ostatnie etapy prac. Raport nr 10




Rozpoczął się montaż elewacji przy nowej części gmachu muzeum. Wykonana będzie z białych okładzin oraz przeszkleń. Nowa przestrzeń ma wyraźnie odcinać się od zrewitalizowanego gmachu z XV wieku. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć.


Prace w budynku głównym Muzeum Okręgowego to jedna z największych inwestycji w Bydgoszczy. Pochłonie około 27 mln zł. Remont i rozbudowa były konieczne z uwagi na zły stan techniczny (obiekt w 2009 roku został zamknięty dla zwiedzających) oraz brak miejsca na ekspozycje zbiorów sztuki, strefę wejściową, zbiory biblioteczne i czytelnię, pracownie konserwatorskie, sale konferencyjne, sale do działań edukacyjnych itp.

Projekt rozbudowy muzeum składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje remont konserwatorski istniejącego budynku przy ul. Gdańskiej. Ta część prac przy zabytkowym gmachu jest już na finiszu. Gmach cieszy oko odnowioną elewacją w piaskowym kolorze. W ostatnich miesiącach we wnętrzach wykonano szereg prac przy wymianie stropów, układaniu nowych instalacji, wymianie posadzek itp. Obecnie trwają prace wykończeniowe.

W nowej - dobudowanej części muzeum trwa natomiast montaż okładzin elewacyjnych. Ta część muzeum będzie miała charakter lekkiej przeszklonej konstrukcji o prostej, nowoczesnej bryle. Głównym założeniem architektonicznym  było  wyraźne oddzielenie projektowanej architektury od zabytkowego obiektu oraz połączenie go z elewacją gmachu BCF (dawna „Drukarnia”).

Na parterze dominować mają przeszklenia. Cały parter rozbudowanego budynku od strony północnej stanowić ma wydzieloną strefę wejściową. Na poziomie piętra funkcjonować będą sala audiowizualna i kawiarnia. Ta część obiektu zwieńczona spadzistym dachem pozbawionym okapów inspirowana jest kształtem bydgoskich spichlerzy. Do wykonania elewacji tej części gmachu stosowane są białe płyty mineralno-akrylowe. Na poziomie poddasza wykonano też konstrukcję funkcjonalnego  tarasu zachęcającego do wypoczynku na świeżym powietrzu. Łączność obu części, nowej i starej, na poziomie piętra umożliwią kładki i pomosty.

W trakcie inwestycji ze względu na odkrycia archeologiczne i architektoniczne rozszerzono zakres prac. By zachować odkryte malowidła zmieniono funkcje części pomieszczeń. Gruntownej konserwacji poddano belki stropowe, z których najstarsze pochodzą z 1616 roku. Znacznie więcej prac, niż zakładano wcześniej, zrealizowano przy odkopaniu i wzmocnieniu fundamentów.

Zakończenie wszystkich prac budowlanych oraz wyposażenie obiektu zakończy się po wakacjach. Pod koniec roku po uzyskaniu wszystkich pozwoleń bydgoszczanie i turyści będą mogli  zwiedzać odrestaurowane przestrzenie i nowe wystawy.

Do końca roku inwestycja finansowana z udziałem środków unijnych zostanie rozliczona. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 14,5 mln zł.  

Ważne liczby:

  • powierzchnia użytkowa nowej części muzeum - 1410 m2
  • wartość zadania – 27 mln zł
  • dofinansowanie unijne – 14,5 mln zł
  • długość gwarancji – 10 lat