logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Rewitalizacja Starego Rynku. Czas na detale i miejskie meble. Raport nr 15
Kończą się główne prace budowlane przy rewitalizacji Starego Rynku. Teraz wykonawca skupi się na małej architekturze i robotach wykończeniowych. Dzięki tej inwestycji Stary Rynek odzyska elegancki wygląd godny salonu miasta.


Już w ubiegłym roku kostką rzędową wyłożono ciągi komunikacyjne i część centralnej płyty. Łagodna zima pozwoliła bez przeszkód prowadzić prace związane z budową nowych, szerokich chodników. Podstawowy zakres tych robót właśnie dobiega końca. Nowe granitowe płyty są ułożone wzdłuż wszystkich pierzei.

Teraz prowadzone będą typowe roboty wykończeniowe (m.in. drobne prace brukarskie, dostosowanie stopni i pochylni do nowej nawierzchni, dokończenie gniazd do parasoli itp.) W najbliższych tygodniach zainstalowane zostaną też ostatnie latarnie, a cokół Pomnika Walki i Męczeństwa zostanie obłożony nowymi płytami. Zainstalowane zostaną też  mosiężne elementy podświetlanego pasa, który pokrywa się z przebiegiem 18 południka. Iluminację zyska też fontanna Kupffendera. Rynek zostanie wyposażany w elementy małej architektury, która została zaprojektowana w wyniku konkursu. W maju osadzane będą też jednolite parasole. Zgodnie z uwagami bydgoszczan oprócz roślin w donicach i kwietnikach zasadzone zostaną też dwa dorodne drzewa na wysokości biblioteki oraz wlotu ul. Mostowej. Zgodę na takie rozwiązanie wyraził Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Koszt rewitalizacji Starego Rynku to 14,3 mln zł. Zakończenie całej inwestycji planowane jest, zgodnie z umową, w czerwcu. Warto podkreślić, że projekt był przedmiotem konsultacji z mieszkańcami. W ich wyniku udało się wprowadzić szereg korzystnych i oczekiwanych przez bydgoszczan zmian.