logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Polak Niemiec dwa bratanki… czyli o pięcioletniej międzynarodowej przyjaźni młodzieży
Licealiści z VIII LO w Bydgoszczy zaprosili do siebie uczniów z niemieckiej szkoły w Galdern. Ta trwająca od 2014 roku przyjaźń to znakomita okazja do podzielenia się tym co w naszym mieście i kraju najlepsze. Dodatkowo, bydgoscy uczniowie mają znakomitą okazję do poznania ciekawych zakątków na mapie Niemiec.


Współpraca ze szkołą w Geldern (Nadrenia Północna Westfalia) trwa od 5 lat. - Regularnie w każdym roku szkolnym spotykamy się w Polsce i w Niemczech. Każdy tygodniowy pobyt to okazja do poznania kultury polskiej i niemieckiej, zwiedzania ciekawych muzeów oraz zabytków – mówią uczniowie.

W tym roku spotkaliśmy się w dniach 5-12 kwietnia w Bydgoszczy. Dla naszych zagranicznych przyjaciół zaplanowaliśmy wycieczkę do Warszawy, Trójmiasta i Szymbarku. Zamek Królewski i gra miejska w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Wieżyca w Szymbarku to zaplanowane w tym roku atrakcje – dodają.

W środę, 10 kwietnia Bydgoszcz była głównym punktem pobytu. Młodzież wzięła udział w spotkaniu z Zastępcą Prezydenta Miasta Marią Wasiak, odwiedziła popularne Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz zwiedziła bydgoską starówkę. Na jutro zaplanowano odwiedziny w Toruniu.

Tradycją tych corocznych spotkań jest nocowanie uczniów u bydgoskich rodzin, aby mogli poznać codzienność kraju, w którym goszczą. Projekt odbywa się dzięki wsparciu PNWM (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży). Rewizyta zaplanowana jest na pierwszą połowę września 2019r.