Po pożarze szybko nie będzie śladu

Trwa remont kamienicy przy ul. Różanej, w której przed miesiącem doszło do groźnego pożaru. Budynek zyska nową elewację. Mimo nieco peryferyjnego położenia kamienice na Wilczaku również zachwycają wystrojem elewacji.

Budynek przy ul. Różanej 3  to jedna z najstarszych kamienic w tej części Wilczaka. Wzniesiono ją prawdopodobnie w połowie XIX wieku na planie prostokąta. Wyzwaniem dla budowniczych było posadowienie piętrowego budynku z poddaszem na ulicy o wyjątkowo dużym pochyleniu. Na odcinku około 250 metrów wysokość ulicy podnosi się aż o 26 metrów.

Frontowa elewacja mimo wielu uszkodzeń jeszcze przed pożarem zachowało bogactwo architektonicznych detali. To między innymi wydatne gzymsy, eleganckie naczółki i opaski wokół okien. Na wysokości piętra pod oknami zastosowano płyciny. Górna część budynku zdominowała  licowana cegła.

W budynku przed miesiącem wybuchł pożar. Ogień na szczęście nie zagroził konstrukcji dachu, ale wywołał uszkodzenia na klatce schodowej oraz w mieszkaniach. Obecnie trwa remont kamienicy, który oprócz usunięcia szkód przywróci jej schludny wygląd.

Szereg remontów kamienic w ubiegłym roku zrealizowany został wzdłuż ulicy Nakielskiej. Więcej informacji o tych pracach znajduje się w tekście „Elegancka pierzeja na Wilczaku”. Na estetyce zyskała również ulica Wrocławska, przy której zmodernizowano miejskie kamienice, konserwatorskie prace prowadzone są przy dawnym teatrze, a prywatny inwestor odrestaurował przy okazji mieszkaniowej inwestycji zabytkowy dom śluzowego.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.