Pierwszy Bydgoski Dzień Seniora za nami

W niedzielę, 20 października w Miejskim Centrum Kultury odbył się pierwszy Bydgoski Dzień Seniora. Wydarzenie uświetnił koncert, występ tancerzy flamenco z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wykład tematyczny. Podczas uroczystości prezydent Rafał Bruski wyróżnił osoby aktywnie działające na rzecz seniorów.

Bydgoski Dzień Seniora organizowany jest w tym roku po raz pierwszy. Jest jedną z trzech nowych imprez, obok wiosennego Festynu Wielopokoleniowego „Seniorada” oraz Targów Seniora organizowanych przez Miasto. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci Bydgoskiej Rady Seniorów, działających w mieście Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz seniorzy, którzy odebrali darmowe wejściówki na wydarzenie.

- Cieszę się, że mogę spotkać się dziś z Państwem i gratuluję wyróżnionym. Chcę podkreślić, że seniorzy są dla Miasta bardzo ważni – to z myślą o Państwa potrzebach i oczekiwaniach powołaliśmy do życia Bydgoskie Biuro Seniora. Biuro działa z seniorami i dla seniorów, uwzględniając potrzeby zarówno osób aktywnych w tej grupie, jak i tych, które bez pomocy radzą sobie gorzej – mówił podczas spotkania Prezydent Rafał Bruski

Wyróżnienia z rąk Prezydenta odebrali: Zofia Kałamaja – przewodnicząca Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UTP; Hanna Parucka – plastyczka, animatorka kultury, inicjatorka i opiekunka UTW przy Miejskim Centrum Kultury; wieloletni przewodniczący Bydgoskiej Rady Seniorów; Przemysław Biegański – pracownik Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Bydgoszczy, wspiera seniorów działających w organizacjach pozarządowych. Wyróżnienia trafiły  również do profesora Zbigniew Lwa-Starowicza- seksuologa i psychiatry oraz Ireneusza Frelichowskiego – prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Seniora w Bydgoszczy.

Warto wiedzieć:
Polityka senioralna realizowana jest przez Miasto od lat - już w 2011 roku prezydent Rafał Bruski powołał Bydgoską Radę Seniorów, złożoną ze społeczników i specjalistów. Rada powoływana jest na czas kadencji Prezydenta Miasta. W styczniu 2019 roku rozpoczęła działalność Rada trzeciej kadencji. Wprowadzane projekty i rozwiązania są m.in. wynikiem debaty strategicznej na temat i z udziałem seniorów, w ramach aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy do roku 2030. W samym tylko 2018 roku na wsparcie seniorów, w tym opiekę i profilaktykę zdrowotną, przeznaczono ponad 3,5 mln zł. Bydgoska Rada Seniorów działa na rzecz poprawy jakości życia i pobudzania aktywności obywatelskiej seniorów mieszkających w Bydgoszczy. Rada ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny w sprawach dotyczących osób starszych.

Programy senioralne zainicjowane w ostatnich latach:
•    Bydgoska i Metropolitalna Karta Seniora 60+ Zniżki dla seniorów na zakupy i usługi u ponad 140 partnerów programu. Do tej pory wydano blisko 25 tysięcy kart.
•    Koperta Życia - Nadzieja na szybką i skuteczną pomoc, dzięki dostępnej w domu seniora kopercie  z najważniejszymi informacjami dla ratowników. Program powstał przy współpracy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego.
•    „Złota Rączka” - Darmowa pomoc seniorom w drobnych domowych naprawach.
•   Darmowe szczepienia ochronne - 1500 darmowych szczepień rocznie przeciwko grypie i pneumokokom.
•    Darmowa komunikacja miejska dla osób powyżej 65. roku życia
•    Budynki i mieszkania dedykowane seniorom. Inwestycja realizowana przez Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Zoptymalizowana architektura budynków i wnętrz, przestrzeń wspólna i inteligentne rozwiązania infrastrukturalne.

Bydgoskie Biuro Seniora – Urząd Miasta Bydgoszczy, ul. Jezuicka 1 (pokój 3 – wejście od strony Starego Rynku oraz pokój 10A – wejście od ul. Niedźwiedzia)
Email:bbs@um.bydgoszcz.pl
Tel. 52 58 58 854; 58 58 963; 58 58 498