Pałacyk w Lesie Gdańskim po remoncie

Kończy się rewitalizacja zabytkowego pałacyku znajdującego się na terenie stacji wodociągowej Las Gdański. Budynek adaptowany jest na cele muzealne. Wcześniej znajdowały się tam pomieszczenia biurowo-administracyjne.

Budynek przy ul. Gdańskiej 242 powstał w 1900 roku i należy do zespołu budynków stacji wodociągowej SW-1 Las Gdański. Początkowo pełnił funkcję mieszkalną dla pracowników wodociągów, a po 1928 roku został przekształcony na obiekt biurowy. To jeden z charakterystycznych przykładów pruskiej, XIX wiecznej architektury. Obiekt powstał w stylu eklektycznym z cechami neogotyckimi. Liczy 3 kondygnacje. Charakterystycznym elementem budynku jest wieża ze schodami kręconymi na planie koła. W górnej części wieży zastosowano elementy muru szachulcowego.  Kunsztownego wyglądu dodaje też wielospadowy dach oraz ceglane ozdobne elewacje. W ścianach szczytowych elewacji północno-wschodniej i południowo-zachodniej znajdują się ozdobne drewniane łukowe obramienia nad oknami. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

W ramach prac wymieniono część stolarki okiennej, docieplono ściany od wewnątrz oraz zaizolowano fundamenty. Pieczołowitym pracom konserwatorskim poddano też ceglaną elewację. Ponadto zainstalowany został podnośnik dla niepełnosprawnych oraz wykonano schody przy wejściach do budynków. W środku prowadzono prace przy instalacjach (sanitarnej, elektrycznej, teletechnicznej i wentylacji). Prace budowlane pochłonęły ponad 3 mln zł.

Budynek zmienia też swoją funkcję. Będzie to kolejny obiekt Muzeum Wodociągów. W jego wnętrzach urządzone zostaną sale ekspozycyjne prezentujące m.in.  zbiory archeologiczne, historię wodociągów, sylwetki osób najbardziej zasłużonych dla rozwoju wodociągowej infrastruktury oraz historię floty rzecznej, w szczególności historię Oddziału Wydzielonego „Wisła”.

Obecnie prowadzony jest kolejny etap prac związanych z renowacją zabudowań w Lesie Gdańskim. Prace konserwatorskie obejmą murowane ogrodzenie. Pochłoną one około 850 tysięcy złotych. Te prace zakończą się za około 2 miesiące. Na terenie stacji w Lesie Gdańskim ustawiono również odrestaurowane pojazdy, które kiedyś wykorzystywali pracownicy MWIK.

W 2012 roku w stacji Las Gdański zakończyła się rewitalizacja zabytkowej  Hali Pomp pochodzącej również z 1900 roku.  Zabytkowy gmach dziś pełni głównie funkcje  muzealne i wystawiennicze. Wraz z pieczołowicie odrestaurowaną wieżą ciśnień na Szwederowie tworzy Muzeum Wodociągów. Więcej informacji o tych obiektach znajduje się TUTAJ.

Ze względu na sytuację epidemiczną związaną z Covid-19 Hala Pomp jest zamknięta dla odwiedzających. Wieża Ciśnień natomiast jest otwarta dla indywidualnych zwiedzających.

Tak zespół zabudowań w Lesie Gdańskim prezentowała się na początku XX wieku.