Nowe elewacje i podwórko na Grodzkiej

Kończy się remont elewacji kamienicy przy ul. Grodzkiej 4. Wiekowy budynek stał się teraz jedną z wizytówek Salonu Miasta. Przy Grodzkiej trwa również remont zabytkowych spichrzy oraz rewitalizacja zabudowań Teatru Kameralnego.

Budynek przy ulicy Grodzkiej 4 pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Liczy 3 kondygnacje. Na parterze funkcjonują lokale usługowe m.in.  restauracja. Na wyższych kondygnacjach zlokalizowane są mieszkania oraz apartamenty. Remont zleciła wspólnota zarządzana przez ADM. Polegał między innymi na odnowieniu elewacji frontowej i  docieplenie ścian od podwórza (w budynku głównym i oficynie). Budynek jest teraz utrzymany w beżowo-białej kolorystyce. Te prace pochłonęły około 225 tysięcy złotych. Poza tym zlecone zostały też roboty przy budynku gospodarczym, wymianie nawierzchni podwórza oraz dachu. Wspólnota zamierza również zlecić prace przy wymianie części instalacji.

Wcześniej rozebrano sąsiedni budynek z numerem 2, którego stan techniczny nie pozwalał na dalsze bezpieczne użytkowanie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uwzględnia odtworzenie zabudowy o charakterze mieszkaniowo-usługowym.

W trakcie remontu są również dwa budynki spichrzy przy ul. Grodzkiej 11 i 13. Prace są prowadzone przy konserwacji tynkowanych murów ceglanych oraz drewnianych elementów konstrukcyjnych szachulca po północnej stronie obiektów (od strony Brdy). Kosztują 300 tysięcy złotych.

Trwają też intensywne prace budowlane przy rewitalizacji obiektów dawnego Teatru Kameralnego. Parterowy dom z dwuspadowym dachem przy Grodzkiej 16 oraz ściana od strony ulicy Podwale są rekonstruowane. Większa część nowego gmachu teatru jest wznoszona od podstaw. Ta inwestycja kosztuje miasto 26 mln zł.