logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Najmłodsi bydgoszczanie nauczą się empatii i ekonomii
Wszystkie przedszkola oraz oddziały przedszkolne w bydgoskich szkołach zostaną wyposażone w narzędzia do realizacji projektu „ABC Ekonomii”. Z kolei szkoły podstawowe w mieście zyskają narzędzia do realizacji projektu „ABC Empatii”. W trakcie dzisiejszej konferencji z udziałem zastępczyni prezydenta Iwony Waszkiewicz symbolicznie przekazano wyposażenie dyrektorom placówek oświatowych.


„ABC Ekonomii” to projekt dedykowany przedszkolakom, wprowadzający najmłodszych w świat finansów. Jego celem jest wykształcenie kompetencji w zakresie związanym z finansami, ekonomią, przedsiębiorczością, w sposób dostosowany do percepcji dzieci w wieku 5-6 lat oraz biorący pod uwagę współczesne realia.

Natomiast „ABC Empatii” to projekt dedykowany uczniom klas 1-3 szkoły podstawowej, mający na celu likwidację stereotypów związanych z odmiennością, w tym wynikającą z różnego typu niepełnosprawności. Celem projektu jest także zmiana myślenia i negatywnych postaw.

Jak mówiła w trakcie konferencji zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz – Dzięki realizacji projektu „ABC Ekonomii” dzieci w bydgoskich placówkach oświatowych w przystępny sposób dowiedzą się o pojęciach ze świata ekonomii i finansów.

Bydgoszcz jest miastem, w którym od wielu lat kładzie się duży nacisk na kształtowanie postaw szacunku dla odmienności. Naprzeciw tym działaniom staje projekt „ABC Empatii” - kontynuowała Iwona Waszkiewicz.

Zastępczyni prezydenta wyraziła zadowolenie ze współpracy z Fundacją „Czepczyński Family Fundation”.

W ramach jednego i drugiego pakietu wyposażenia do realizacji projektów, którego zakup sfinansowało Miasto Bydgoszcz, każda placówka otrzyma 30 książek dla dzieci (które będą na stanie biblioteki/przedszkola), trzy zestawy dla nauczycieli zawierające gotowe scenariusze zajęć, karty pracy dla dzieci (również w formie elektronicznej), dostęp do 8-godzinnego szkolenia dla nauczycieli, które będą oni mogli odbyć w dogodnym dla siebie czasie oraz stały dostęp telefoniczny i e-mailowy do czterech ekspertów w zakresie każdego z projektów.

Dzięki realizacji projektów do 49 szkół podstawowych w naszym mieście oraz 52 bydgoskich przedszkoli i szkół z oddziałami przedszkolnymi trafią materiały do pracy z najmłodszymi.

O korzyściach dla edukacji dzieci w trakcie konferencji mówiła dyrektor Zespołu Szkół nr 32 Beata Mazur.

Realizacja projektów wpisuje się w zadania Programu Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2021-2030.

Według członków Fundacji „Czepczyński Family Fundation”, pomysłodawcy obu projektów, Bydgoszcz będzie pierwszym samorządem w kraju, który kompleksowo wdroży w swoich placówkach oba projekty.

Fundacja „Czepczyński Family Fundation” dostarczy również 100 książek „ABC Empatii”, które w późniejszym terminie zostaną przekazane przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.