Mannheim – dziękujemy!

Niemieckie Mannheim od wybuchu wojny w Ukrainie wspiera swoich partnerów, w tym Bydgoszcz. Niemieccy przyjaciele przekazali nam do tej pory prawie 1,2 mln złotych. Dzięki temu kupiliśmy sprzęt komputerowy i multimedialny dla szkół, podręczniki do nauki języka polskiego, pomoce dydaktyczne. Nasi partnerzy kolejny raz nie zawiedli!

24 lutego br. rzeczywistość, którą znaliśmy bezpowrotnie się skończyła. Napaść Rosji na Ukrainę poskutkowała dramatami ludzi, którzy tracili bliskich i z dnia na dzień byli zmuszeni opuszczać swoje domy i swój kraj, często z jedną walizką. Do Polski, w tym do Bydgoszczy, zaczęli przyjeżdżać Ukraińcy w poszukiwaniu schronienia i poczucia bezpieczeństwa. Bydgoszczanki i bydgoszczanie wzorowo zdali egzamin z solidarności i empatii – wszyscy pamiętamy obrazy darów i setek wolontariuszy udzielających pomocy przybyszom ze Wschodu.

Bydgoszcz wystosowała apel do naszych miast partnerskich z prośbą o wsparcie w związku z napływem do Polski ogromnej liczby uchodźców z Ukrainy. W odpowiedzi, w geście solidarności Rada Miasta Mannheim 5 kwietnia 2022 przegłosowała uchwałę o przyznaniu 1 mln Euro na pomoc humanitarną dla swoich miast partnerskich.
Kwotę podzielono pomiędzy miasto Czerniewice (UA)- 500 tys. Euro, Kiszyniów (Mołdawia) - 250 tys. Euro i Bydgoszcz - 250 tys. Euro.

Bydgoszcz otrzymała pełną, deklarowaną kwotę (1.188.000 PLN ) – w jej ramach wykonaliśmy remont sal lekcyjnych w bydgoskich szkołach (przeznaczonych na prowadzenie lekcji dla dzieci i młodzieży z Ukrainy), kupiliśmy sprzęt komputerowy i multimedialny (między innymi monitory interaktywne), pomoce dydaktyczne i podręczniki do nauki języka polskiego dla Ukraińców.

Wyremontowaliśmy też gabinety pedagogów szkolnych, sanitariaty schroniska młodzieżowego w Bydgoszczy. W ramach tych środków wynajęliśmy salę w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, które przez kilka tygodni było punktem, do którego uchodźcy przyjeżdżali po pomoc i wsparcie i w którym pracowały codziennie dziesiątki wolontariuszy. W sumie, przez prawie 2 miesiące działalności BCTW, wolontariusze przygotowali i przekazali Ukraińcom ponad 15,5 tysiąca wyprawek.

Warto wiedzieć:
Mannheim  to miasto w zachodniej części Niemiec, położone w widłach Renu i Neckaru, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, liczące ok. 316 tys. mieszkańców. Wraz z położonym na przeciwnym brzegu Renu miastem Ludwigshaven tworzy duży kompleks przemysłowo-handlowy z silnie rozwiniętym przemysłem maszynowym (fabryka Mercedes-Benz), elektrotechnicznym, włókienniczym i chemicznym, a także spożywczym. W mieście znajdują się zakłady przetwórstwa paliw płynnych, węzeł kolejowy i drogowy, duży port śródlądowy oraz port lotniczy. Mannheim prawa miejskie otrzymało w 1607 roku. Od 1720 roku miasto było rezydencją elektorów Palatynatu. Z tego okresu pochodzą liczne zabytki barokowe z XVIII wieku oraz największy w Niemczech pałac, rezydencja elektorów Palatynatu. W XVIII w. miasto rozwinęło się w ośrodek kulturalny o europejskim znaczeniu - w Mannheim otwarto pierwszy niemiecki Teatr Narodowy. Miasto stanowi obecnie gospodarcze i naukowe (liczne szkoły wyższe, w tym uniwersytet) i kulturalne centrum Trójkąta Renu-Neckaru (Rhein-Neckar-Dreieck), łącząc z powodzeniem zabytki elektorskie z nowoczesną architekturą, a także dysponując szeroką ofertą handlową i kulturalną. Umowę partnerską Bydgoszcz i Mannheim podpisały 26 listopada 1991 roku.

Strona oficjalna miasta: www.mannheim.de