Mała kamienica, piękna elewacja

Zakończył się remont elewacji przy ul. Leszczyńskiego 26. Dzięki niemu niewielka kamienica znów z gracją przypomina o ciekawej historii tej części Szwederowa.

Budynek wzniesiono prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku na planie zbliżonym do prostokąta. Posiada 2 kondygnacje i nieużytkowe poddasze. Wewnątrz ulokowano 4 mieszkania. Budynek mimo niewielkich rozmiarów posiada elegancką elewację. Zdobią ją gzymsy, opaski wokół okien oraz delikatne boniowanie części parterowej. Po remoncie utrzymana jest w beżowej kolorystyce.

Tę część Szwederowa włączono do Bydgoszczy w 1867 roku. Granica miasta przebiegała wówczas m.in. ulicami Filarecką, Na Wzgórze Dąbrowskiego, ks. Skorupki. Inowrocławską. Leszczyńskiego i Ugory. Miała ona formę głębokiego klina o długości 1,5 kilometra. Dzielił on folwarki Szwederowo i Gorczykowo (obecne tereny Górzyskowo). Jaką funkcję miał ten pas ziemi? Prawdopodobnie służył jako pastwisko dla inwentarza należącego do mieszczan. Został on jednak szybko rozparcelowany. Do początku XX wieku zabudowany obszar sięgający do ul. Żuławy, a w XX-leciu międzywojennym, kiedy całe Szwederowo i Górzyskowo włączono do Bydgoszczy jednorodzinna zabudowa zdominowała też dalszą część dawnego klina.

Na Szwederowie kończą się również prace przy kilku miejskich budynkach m.in. przy ul. Bielickiej 6 i Ugory 18. Więcej informacji o tych inwestycjach znajduje się TUTAJ.