Kamienica z wykuszem i wieżą w remoncie

Rozpoczął się remont wiekowej kamienicy przy ul. A. Kordeckiego 4. Dzięki tym pracom całą zachodnią pierzeję tej ulicy od Św. Trójcy aż do węzła Garbary będą tworzyć budynki z odnowionymi elewacjami. Ulica wyznacza zachodnią granicę parku kulturowego – chroniącego cenną, historyczną tkankę miasta.

Kamienica z numerem 4 powstała w latach 1908-09 według projektu J. Corneliusa. Utrzymana jest w stylistyce modernizmu. Zaprojektowana została na planie nieregularnego pięcioboku. Większa część obiektu posiada trzy kondygnacje. Część środkowa z wykuszem ma dodatkową kondygnację, która została zwieńczona charakterystyczną czworoboczną wieżyczką. W budynku warto zwrócić uwagę między innymi na smukły portal wejściowy z oryginalną stolarką drzwiową. Zachowały się również kute balustrady przy oknach w wykuszu. Elewację dekorują również gzymsy i płyciny.

To jedna z ostatnich kamienic wzdłuż ulicy Kordeckiego, która czekała na remont elewacji. W ostatnich latach odnowiono szereg innych budynków (między innymi z numerami 9, 11, 13, 19, 23, 25, 27, 29, 31).

Trochę historii

Południowa część ulicy A. Kordeckiego została wytyczona prawdopodobnie już pod koniec XVIII wieku. Nosiła wówczas nazwę ulicy Cykoriowej. Pod koniec XIX wieku powstała nowa, znacznie szersza część ulicy pomiędzy ul. Św. Trójcy i F. Focha, którą w 1901 roku zaczęły kursować tramwaje w kierunku Wilczaka. Przypominają o tym ozdobne rozety oraz haki w elewacjach budynkach do podtrzymywania trakcji. Kilka z nich zachowała się między innymi na remontowanej kamienicy. Większość istniejącej zabudowy to kamienice wzniesione na początku XX wieku.

Ulica A. Kordeckiego w przeszłości była jedną z ważniejszych arterii łączącą plac Poznański z ulicą F. Focha. Dopiero po wybudowaniu w latach 80. XX wieku dwujezdniowej ul. Kruszwickiej ulica Kordeckiego nabrała lokalnego charakteru. Teraz dzięki kolejnym remontom kamienic ulica staje się coraz ładniejsza. Podczas przebudowy węzła Garbary wyremontowano też odcinek znajdujący się pomiędzy ulicami F. Focha i Św. Trójcy. Przyległy  do ulicy plac Poznański zyskał nowe drogi rowerowe. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta ul. Kordeckiego stała się też zachodnią granicą parku kulturowego -  chroniącego cenną, historyczną tkankę Bydgoszczy.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.