Jeszcze lepszy recykling. Umowa na modernizację sortowni śmieci podpisana. Raport nr 2

Miejska spółka ProNatura podpisała umowę na dofinansowanie projektu rozbudowy Stacji Segregacji Odpadów. Spółka otrzyma 41 mln zł dofinansowania na zastosowanie nowoczesnej technologii segregacji śmieci. To oznacza, że w przyszłych latach jeszcze więcej śmieci zyska drugie życie!

Segregacja śmieci nie kończy się na posegregowaniu śmieci na plastik i metal, papier i szkło w naszych przydomowych pojemnikach. Śmieciarki odbierając odpady z naszych posesji przewożą się do obiektów, które są odpowiedzialne na prawidłową segregację odpadów, tak aby mogły one trafić do ponownego wykorzystania. Miejska spółka ProNatura od kilku lat konsekwentnie modernizuje obiekty, w których odbywa się coraz bardziej szczegółowa segregacja śmieci.

W 2018 roku uruchomiono separator, który automatycznie wybiera papier i tworzywa sztuczne tzw. „PETY”, w podziale na kolory. Pod koniec 2019 roku spółka rozpoczęła rozbudowę istniejącej linii o system przenośników i separator optyczny. Nowoczesne rozwiązania służą także poprawie warunków pracy osób obsługujących sortownię.

Miliony na lepsze wykorzystanie śmieci
W tym roku ProNatura zdobyła dofinansowanie unijne na realizację dużego projektu  modernizacji i rozbudowy Stacji Segregacji Odpadów, który przyczyni się do znaczącego podniesienia jakości odzysku surowców wtórnych, a także sprawi, że sortowanie w mniejszym stopniu będzie wymagało kontaktu pracowników z odpadami. Właśnie została podpisana umowa na dofinansowanie tej inwestycji w kwocie 41 mln zł. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie budowy wraz z montażem urządzeń, a w kolejnym rozruchy mechaniczne i technologiczne.

Modernizacja Sortowni jest niezwykle ważnym zadaniem dla naszego miasta. Nowoczesne urządzenia dostosowane do obowiązujących przepisów i norm  zwiększą szanse na osiągnięcie przez miasto Bydgoszcz wymaganych poziomów recyklingu oraz przygotowania do ponownego użycia odpadów surowcowych w 2022 r. i latach następnych. Zwiększenie odzysku zredukuje ilość odpadów kierowanych do spalarni.
Wartość całkowita inwestycji wynosi 61 320 600,28 zł i pokryta zostanie ze środków z dofinansowania NFOŚiGW, pożyczki NFOŚiGW oraz częściowo ze środków własnych.