Jeśli jesteś po stronie natury, wygraj grant i pokaż innym jak to robić!

Za kilka dni zakończy się nabór wniosków o Bydgoski Grant Ekologiczny. Każda idea, której celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy ekologicznej może zostać wyróżniona i dofinansowana w ramach konkursu. Nabór wniosków trwa do 10 marca 2020 r.

Już po raz piąty można ubiegać się o dofinansowanie projektów ekologicznych w ramach konkursu grantowego. Przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe, stowarzyszenia, fundacje oraz rady osiedli mogą w tym roku zawalczyć o przyznanie wsparcia finansowego oraz wsparcie promocyjne proekologicznych działań.

Jak co roku, wskazujemy tematy priorytetowe. Tym razem skupimy się na działaniach związanych z ochroną powietrza, promowaniem bezcennej roli pszczół w ekosystemie oraz inicjatywach związanych z wykorzystaniem deszczówki.

Zdrowy oddech dla Bydgoszczy
Powietrze jest elementem środowiska naturalnego, które nie zna granic, a jest niezbędne do życia wszystkich ludzi. Ochrona powietrza jest bardzo istotna dla zdrowia i komfortu życia obecnych, jak i przyszłych pokoleń bydgoszczan. Celem priorytetowym jest upowszechnienie wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza i działań, które można prowadzić w celu jego poprawy.

Światowy Dzień Pszczół
Silna presja na przyrodę, wynikająca z rozwoju cywilizacji uderza m.in. w owady zapylające, a bez ich pracy człowiek nie jest w stanie przeżyć. Obchody Światowego Dnia Pszczół (20 maja) mają na celu wzmocnienie w świadomości społecznej roli, jaką pszczoły odgrywają w naszym życiu oraz zagrożeń, które powodują, że tym pożytecznym zwierzętom coraz trudniej jest przetrwać w środowisku naturalnym.
Obchody ww. święta wpisują się w program BeePathNet realizowany przez Miasto i powinny być realizowane w okolicy 20 maja.

Pada deszcz – Ty go zbierz!
Woda opadowa to najlepsze i nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu możemy żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność, oraz dostosowujemy się do zmian klimatycznych
Celem inicjatywy jest uświadomienie potrzeby zagospodarowania deszczówki, np. poprzez gromadzenie wody w zbiorniku i wykorzystanie jej do podlewania przydomowego ogródka, tworzenie zielono – niebieskiej infrastruktury w celu retencji wód opadowych np. ogrodów deszczowych.

Warunki formalne:
1.    Grant mogą ubiegać się: przedszkola i szkoły, uczelnie wyższe, stowarzyszenia, fundacje, rady osiedli.
2.    Zgodność z tematami priorytetowymi.
3.    Złożenie wniosku do 10 marca br.
4.    Wniosek o Grant składa się:
Urząd Miasta Bydgoszczy,
Wydział Zintegrowanego Rozwoju,
ul. Grudziądzka 9-15, bud. C, pok. 206,
Dodatkowe informacje: Beata Brzozowska-Michałek, Tel. tel. (52) 58 58 217
beata.brzozowska@um.bydgoszcz.pl

Pliki do pobrania:
•    1. Regulamin BGE 2020.pdf
•    2. WNIOSEK.docx
•    3. POTWIERDZENIE ODBIORU NAGROD.docx
•    4. SPRAWOZDANIE.docx
•    5. RODO.pdf

Warto wiedzieć:

Bydgoskie Grant Ekologiczny przyznawany jest od 2016 roku. Każda edycja związana jest z określonymi tematami priorytetowymi.

Rok 2016

• Wspólnie zmniejszamy zużycie energii.
  • Zielone Płuca Bydgoszczy - przyroda nie jest mi obca

Rok 2017

• Podejmij wyzwanie i podróżuj bez spalin.
  • Zadbaj o czyste powietrze dla nas i przyszłych pokoleń.

Rok 2018

• Chrońmy klimat.
  • Woda nasz największy skarb.
  • Przyjazne otoczenie dla dzikich zwierząt.

Rok 2019

• Energia – niewidzialny skarb.
  • Zaadaptuj się!
  • Zostaw w krzakach tego zwierzaka.