Jak skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej?

W związku z pandemią koronawirusa porady prawne świadczone na rzecz mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy odbywają się wyłącznie zdalnie (telefon/mail), po wcześniejszej rezerwacji terminu.

Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest przez radców prawnych lub adwokatów, doradców podatkowych czy mediatorów z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (telefon, poczta elektroniczna itp.). W celu skorzystania z bezpłatnej konsultacji z prawnikiem należy wcześniej ustalić termin udzielenia porady. Numer telefonu, pod który należy zgłosić chęć skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego: 52 58 58 822. Rezerwacji terminu porady można dokonać:
- w środy w godzinach od 11.30 do 15.30
- w czwartki w godzinach od 8.30 do 14.30
- w piątki w godzinach od 8.30 do 13.00.

Prezydent Miasta Bydgoszczy pod koniec każdego roku ogłasza otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych w zakresie powierzenia realizacji zadania publicznego polegającego na prowadzeniu w mieście w kolejnym roku punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i/lub punktów świadczenia poradnictwa obywatelskiego, w tym nieodpłatnego świadczenia mediacji oraz edukacji prawnej. W Bydgoszczy prowadzonych jest siedem takich punktów. Środki na ich prowadzenie zapewnia budżet państwa.

Średnio, w ciągu miesiąca na bezpłatne porady prawne zapisuje się około 235 bydgoszczan i bydgoszczanek.

Warto wiedzieć:
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1) poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym,
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
3) sporządzenie projektu pisma we wskazanych wyżej sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
4) nieodpłatną mediację,
5) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Zasady udzielania bezpłatnej pomocy prawnej określa ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.