logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

GłosujeMY, by zmieniać nasze osiedla!




Rozpoczęło się głosowanie na Bydgoski Budżet Obywatelski. Do wyboru jest 337 inwestycji i projektów społecznych zgłoszonych przez bydgoszczan. Te, które zdobędą największą liczbę głosów trafią do realizacji. Mimo rządowych cięć nadal zabezpieczamy na ten cel 16 mln zł. Najprościej i najbezpieczniej, ze względu na sytuację epidemiczną, zagłosować przez Internet. Umożliwimy też głosowanie na dyżurach w centrach handlowych oraz przez telefon.


- Każdego roku w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski bierze udział kilkadziesiąt tysięcy bydgoszczan – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. -  Chcą bezpośrednio decydować o kolejności zadań realizowanych przez miasto. Dlatego mimo rządowych cięć dla samorządów, nawet kosztem innych wydatków nadal zabezpieczamy pulę 16 mln na przedsięwzięcia najbliższe mieszkańcom.  Dokonaliśmy tego przy galopującej inflacji i obniżonych dochodach. Niestety wiele oczekiwanych, dużych inwestycji, do których przygotowywaliśmy się od kilku lat zależy od  centralnego planowania rządzącej partii. Tam nie obowiązują transparentne kryteria jak w BBO, nie ma miejsca na konsultacje  z mieszkańcami.

337 zadań i projektów

Głosowanie na pomysły zgłoszone do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego potrwa do 30 grudnia. Do wyboru jest 337 różnorodnych projektów. Głosowanie elektroniczne zajmuje kilka minut, zagłosuj na: www.bydgoszcz.pl/BBO. Głosując wybieramy po jednym zadaniu w trzech różnych kategoriach: projekty osiedlowe, ponadosiedlowe i małe projekty społeczne. W sumie do wydania mamy ponad 16 milionów złotych.

  • liczba projektów poddanych pod głosowanie 337
  • małe projekty społeczne 76
  • osiedlowe 243
  • ponadosiedlowe 18

Najwięcej projektów dotyczy poszczególnych osiedli. Ważną kategorią są zadania ponadosiedlowe, o charakterze ogólnomiejskim. W tym roku jest ich jest 18. Wśród propozycji znajdziemy m.in. te o charakterze rekreacyjnym, sportowym, a także rewitalizacje terenów zielonych i propozycje ekologicznych rozwiązań w mieście. Im większa kwota na zadanie, tym efekt jest bardziej spektakularny. Jednak Bydgoski Budżet Obywatelski jest także po to, żeby integrować bydgoszczan. Taką rolę spełniają inwestycje z najmłodszej kategorii, która jest w Programie od zeszłego roku – małe projekty społeczne. Wartość zadania to kilkadziesiąt tysięcy złotych, dzięki którym możemy zorganizować wydarzenia m.in. dla dzieci, młodzieży i seniorów. Tematyka i forma są dowolne. Mogą to być warsztaty, festyn, koncert, spotkanie. W tym roku wybieramy spośród 76 propozycji. Do realizacji trafią projekty z największą liczbą głosów oddanych w poszczególnych kategoriach. Limitem są pieniądze przeznaczone na daną kategorię lub osiedle. Środki na poszczególne osiedla uwzględniają liczbę mieszkańców na danym osiedlu.

Głosujemy przez cały grudzień

Głosowanie odbywa się w dniach 1-30 grudnia br. do północy, za pośrednictwem strony:  www.bydgoszcz.pl/bbo. Głosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy. Wyniki poznamy do 20 stycznia 2022 roku. Z myślą o osobach , które nie maja dostępu do sieci umożliwimy również głosowanie przez za pośrednictwem infolinii. Dzwoniąc w dni robocze w godz. 8-16 na numery telefonów 52- 51-53-555 i 660-240-004 będzie można zagłosować na dostępne zadania i projekty. Poza tym stoiska, gdzie pracownicy Urzędu Miasta pomogą zagłosować, pojawią się w galeriach handlowych w pierwsze trzy soboty grudnia w godzinach 10-13 w Centrum Handlowym Rondo i Centrum Handlowym Focus.

Potrzebujesz pomocy w głosowaniu?

Mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy w wypełnieniu elektronicznego formularza i nie mają dostępu do Internetu mogą liczyć na pomoc. Czekamy pod numerem telefonu:  660 240 004. Jeśli masz pytania napisz do nas: budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl. Zapraszamy również do kontaktu.

Promuj projekty!

Zachęcamy do promowania projektów poddanych pod głosowanie. Sposobów może być wiele i zależą tylko od kreatywności i zaangażowania zwolenników poszczególnych projektów. Poniżej znajduje się plakat do pobrania, który można wywiesić w ogólnodostępnych miejscach i tym samym zachęcić swoich sąsiadów, rodzinę, znajomych czy przyjaciół do głosowania na konkretne projekty.