Estetyczne zmiany na ul. Jackowskiego

Trwają przygotowania do remontu kolejnych budynków na ul. Jackowskiego. Nową elewację zyskać ma między innymi stara mleczarnia oraz narożnikowy budynek przy skrzyżowaniu z ulicą Łokietka. Wcześniej odnowiono elewację kilku innych kamienic.

Pierwsze prace rozpoczęły się już między innymi pod numerem 28. Obiekt wybudowano po wojnie. Teren wykorzystywany był wcześniej przez spółdzielnię mleczarską. Budynek ma teraz zmienić funkcje. Powstają w nim mieszkania. Odnowiona ma być jego elewacja.

Rusztowania stanęły też przy narożnikowym 3-kondygnacyjnym budynku na skrzyżowaniu z ul. Łokietka. Do prac przygotowują się też kolejne wspólnoty. Wcześniej wyremontowanych zostało kilka innych budynków kluczowych dla estetyki ul. Jackowskiego, między innymi narożne kamienice przy skrzyżowaniu ze Śląską oraz ciąg kamienic tworzących wschodnią pierzeję ulicy od ronda Grunwaldzkiego do Śląskiej.

Na większe tempo prac przy rewitalizacji historycznych budynków wpływają działania uruchomione przez miasto. To między innymi dotacje konserwatorskie, duże inwestycje związane z przebudową infrastruktury ulic, nakazy przeprowadzenia prac  oraz interwencje miejskiego plastyka.

Krótka historia ważnej ulicy

Większość zabudowy na ul. Jackowskiego pochodzi z początku XX wieku. Do czasu zasypania odcinka Starego Kanału Bydgoskiego i budowy odcinka ulicy Królowej Jadwigi pomiędzy Garbarami i Focha w połowie lat 70.XX wieku to właśnie ulica Jackowskiego była głównym połączeniem zachodniej części miasta z dworcem kolejowym. Kursowały nią miejskie autobusy. W 1987 roku wraz z przebudową ronda Grunwaldzkiego odcięto ją od tego węzła i nabrała charakteru ulicy bez przejazdu. W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski na skrzyżowaniach z innymi ulicami zainstalowano przy niej kamery.