logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dworcowa z kolejnymi odrestaurowanymi kamienicami
Zakończyły się remonty ostatnich dwóch miejskich kamienic przy ul. Dworcowej. Eleganckie elewacje zyskały budynki z numerami 57 i 62 w sąsiedztwie skrzyżowania z ulicą Matejki. Wcześniej odnowione zostały również sąsiednie kamienice.


Najbardziej cieszy oko wyremontowana kamienica z numerem 57 z 1903 roku. Dzięki odnowieniu elewacji cała południowa pierzeja ul. Dworcowej pomiędzy ulicami Marcinkowskiego i Matejki prezentuje się wyjątkowo estetycznie. Elewacja tego budynku utrzymana jest w stylu historyzmu malowniczego. Od północnej strony w elewację wkomponowano trapezowy wykusz. Zachowały się na niej również sztukaterie stanowiące w większości obramienia okien oraz gzymsy. W centralnej części fasady znajdują się balkony z ozdobnymi balustradami. Wszystkie detale odrestaurowano. Kamienica jest teraz utrzymana w oliwkowych kolorach. Prace przy tym budynku pochłonęły 400 tysięcy złotych.

Zakończył się też remont kamienicy po przeciwnej stronie z numerem 62. To znacznie skromniejszy budynek wzniesiony około 1910 roku. Po remoncie budynek utrzymany jest w jasnej, piaskowej kolorystyce. Usunięto też z elewacji niepasujące reklamy. Remont połączony m.in. z termomodernizacją, wymiana części okien i rynien  kosztował  blisko 150 tysięcy złotych.
Oba budynki są własnością miasta, zarządza nimi spółka ADM. Przygotowywane są kolejne zadania.

Warto wiedzieć:

W rewitalizację ulicy Dworcowej oraz jej otoczenia miasto oraz inne podmioty publiczne zainwestowały ponad 300 mln złotych (m.in. nowy dworzec, linia tramwajowa, nowe nawierzchnie, elementy małej architektury). W ostatnich latach duży wpływ na zwiększenie liczby remontów w tej części miasta miały też działania nadzoru budowlanego oraz miejskie dotacje na remonty obiektów zabytkowych.