Doświetlimy kolejne zebry

Przygotowujemy się do trzeciego już etapu doświetlenia przejść dla pieszych. Do tej pory poprawiliśmy bezpieczeństwo w prawie 40 punktach. W niebezpiecznych miejscach przed przejściami instalowane są też dodatkowe znaki, progi zwalniające, azyle, sygnalizacje.

Nowoczesne oświetlenie na przejściach pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. W ciągu ostatnich dwóch lata zrealizowaliśmy prawie 40 zadań.
Teraz przygotowujemy się do uruchomienia III etapu. Wiosną ZDMiKP ogłosi przetarg na doświetlenie kilkunastu kolejnych przejść. Znajdą się wśród nich m.in. następujące lokalizacje:

• ul. L. Kaczyńskiego / Sandomierska
  • ul. W. Korfantego / J. Prejsa
  • ul. Magnuszewska / Modrakowa
  • ul. 3 Maja / P. Skargi
  • ul. Fordońska / Towarowa
  • ul. Nakielska / pętla Wilczak
  • ul. Nakielska / Stawowa
  • ul. Glinki / M. Kozala
  • Powstańców Wlkp. / Ogród botaniczny
  • Sułkowskiego / Dwernickiego
  • J. Twardzickiego / W. Łochowskiego

Poprawa doświetlenia wymaga zazwyczaj montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających.
Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w 2018 roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował  listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych w Bydgoszczy.

Warto wiedzieć:

Część przejść dla pieszych wyposażamy w inne elementy poprawiające bezpieczeństwo:

• instalujemy przed nimi progi zwalniające (np. ul. Gajowa / B. Głowackiego)
  • nadajemy im wyniesioną formę (np. ul. Grabowa / Szkoła)
  • dzielimy azylami pozwalającymi na dwuetapowe przekraczanie jezdni (np. ul. 16 Pułku Ułanów Wlkp. / Koszarowa)
  • montujemy dodatkowe oznakowanie (np. ul. Bronikowskiego)
  • instalujemy sygnalizacje świetlne (np. ul. Pelplińska / Orląt Lwowskich)