logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Elewacja na Okolu w pełnej krasie
Zakończył się remont elewacji kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 53. Budynek wpisany do rejestru zabytków jest jednym z najcenniejszych na Okolu. W odzyskaniu dawnego blasku pomogła miejska dotacja konserwatorska.


Kamienica pochodzi z końca XIX wieku. Budynek wzniesiono na planie prostokąta. Wyróżnia go wyjątkowo duża liczba zdobień oraz symetryczna sylwetka. Podkreślają ją dwa ryzality usytuowane na krańcach budynku. Bogoto zdobiony jest też portal wejściowy oraz znajdująca się nad nim loggia. Po remoncie kamienica jest utrzymana w jasnobeżowej kolorystyce.
Koszt prac przy elewacji frontowej wyniósł około  112 tysięcy złotych.  W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, która powierzyła zarządzanie nieruchomością ADM. Wspólnota skorzystała z miejskiej dotacji na prace przy zabytkach w kwocie 50 tysięcy złotych.
W ostatnich latach na ul. Grunwaldzkiej wyremontowanych zostało kilka innych kamienic. Ulica zyskuje na estetyce również dzięki nowym inwestycjom. Przebudowana została też infrastruktura drogowa (nowa droga rowerowa, chodniki, parkingi, oświetlone przejścia dla pieszych, nasadzenia).

Warto wiedzieć:

W ubiegłym roku na miejskie dotacje na prace konserwatorskie zabezpieczyliśmy dla właścicieli 17 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach wyniósł ponad 4 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.