logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Czwarty krąg Opery coraz bliżej
Trwają przygotowania do rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg. W planach jest zaprojektowanie tarasu widokowego na dachu budynku. Trwające prace projektowe mają zakończyć się pod koniec roku.


Koncepcja rozbudowy Opery Nova zakłada nowy czterokondygnacyjny, przeszklony budynek, w którym znalazłaby się sala kameralna dla ok. 500 osób oraz wielofunkcyjna przestrzeń wystawiennicza. W dodatkowym kręgu znajdzie się także sala kinowa, która pomieści około 250 widzów. Nowy krąg liczyłby około 4800 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, znajdującej się tuż przy samej Brdzie. Wysokość budynku to ok. 19 metrów. Od strony południowo-zachodniej na elewacji dominować mają przeszklenia otwierające go na rzekę. Bezpośrednio przy IV kręgu usytuowany jest dwupoziomowy garaż podziemny skomunikowany bezpośrednio z holem wejściowym Opery. Garaż według projektu pomieści ponad 330 pojazdów.

Taras widokowy w samym sercu miasta
Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztofa Kozłowskiego, który przygotowuje projekt budowlany przewiduje usytuowanie na dachu tarasu widokowego na miasto. Na etapie ustaleń zrodził się pomysł, by na dachu budynku odbywały się koncerty. Jednak ze względu na znajdujący się obok amfiteatr i przestrzeń na Wyspie Młyńskiej uznano, że taras widokowy będzie większą atrakcją dla odwiedzających. Wszystkie planowane rozwiązania są szeroko konsultowane z różnymi środowiskami, w tym z Radą ds. Estetyki Miasta czy przedstawicielami Miejskiego Centrum Kultury.

Dodatkowe rozwiązania funkcjonalne
Aktualne prace dotyczą uszczegółowienia w zakresie spełniania wymagań ewakuacji i bezpieczeństwa pożarowego. Projektanci odbyli także wizytę w centrum kultury w Oslo, by zapoznać się z systemem odpowiedzialnym za prawidłową akustykę. Ten odpowiadający najwyższym standardom system, będzie zapewniał wydarzeniom muzycznym doskonałą jakość. Trwają także konsultacje dotyczące wyboru foteli – ofertę przedstawił, wiodący na rynku europejskim, producent foteli do sal kinowych i teatralnych. Na początku kwietnia odbyły się konsultacje dotyczące rozwiązań w sali kinowej.

Należy podkreślić, że wycofanie się z organizacji festiwalu Camerimage w Bydgoszczy nie miało wpływu na dalsze projektowanie. Podtrzymano rozwiązania architektoniczne przyjęte w koncepcji z 2018 roku. W drugiej połowie roku ma być gotowy projekt budowlany niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. Zakończenie prac projektowych planowane jest w grudniu br.