Były rekordzista świata ambasadorem naszych mistrzostw

O stanie przygotowań do tegorocznych mistrzostw świata juniorów U20 w lekkoatletyce, w Centrum Olimpijskim w Warszawie, rozmawiali m.in. prezydent Rafał Bruski oraz ambasador imprezy.

Znakomity przed laty płotkarz, wicemistrz olimpijski z Seulu i były rekordzista świata, Brytyjczyk Colin Jackson jest oficjalnym ambasador bydgoskich mistrzostw świata.

W południe rozpoczęła się w Centrum Olimpijskim konferencja prasowa, na której oprócz Jacksona pojawili się, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezes PZLA Jerzy Skucha, dyrektor komitetu organizacyjnego Krzysztof Wolsztyński oraz mistrz świata z 2011 roku i wicemistrz globu do lat 20 z przed 8 lat z Bydgoszczy tyczkarz Paweł Wojciechowski.

- Byłem już w Bydgoszczy – tym bardziej cieszę się, że mogę wrócić do tego miasta na tak wyjątkowe zawody, jak mistrzostwa świata juniorów. Mistrzostwa do lat 20 to znakomite wejście w światową karierę dla młodych zawodników – mówił Colin Jackson, który w 1986 został w Atenach pierwszym w historii mistrzem świata juniorów w biegu na 110 metrów przez płotki. Gość z Wielkiej Brytanii dodał, że cieszy się iż będzie mógł odwiedzić miasto nad Brdą już w czerwcu podczas specjalnego konkursu tyczkarzy na Wyspie Młyńskiej w przededniu 16. Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego, gdzie także będzie promował lipcowe mistrzostwa IAAF.

Bydgoszcz od lat, nie bez przyczyny, nazywana jest stolicą polskiej lekkoatletyki. Właśnie nad Brdą organizowane są liczne imprezy międzynarodowe. Dziś miasto, drugi raz
w swojej historii, stoi u progu przyjęcia gości lekkoatletycznych mistrzostw świata do lat 20. Zrobi to jednocześnie po raz drugi jako pierwsze miasto-gospodarz w historii. Postępy w przygotowaniach do imprezy idą zgodnie z planem.

- Przede wszystkim cieszę się, że klimat w naszym mieście sprzyja sportowi., który jest przecież ważną dziedziną życia. Efektem dobrej współpracy ze związkami sportowymi jest wielkie zaufanie, a co za tym idzie wielkie wydarzenia sportowe. Kwestie organizacyjne będą na najwyższym poziomie. Cieszę się, że lekkoatletyka w tak szerokim wymiarze będzie ponownie w Bydgoszczy – przyznał z dumą Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Do startu w mistrzostwach przygotowują się także polscy zawodnicy. Wśród głównych biało-czerwonych faworytów do medali lekkoatletyczni eksperci wymieniają jednym tchem Ewę Swobodę oraz Konrada Bukowieckiego. Prezes PZLA Jerzy Skucha liczy na dwa medale, ale jest pełen optymizmu przed startem Polaków w Bydgoszczy. Prezes wspomniał również, że decyzje dotyczące zgłoszenia Bydgoszczy do organizacji zawodów były niezwykle szybkie.

- Paweł Wojciechowski napisał do mnie, gdy ogłoszono konkurs na relokację mistrzostw, że może fajnie aby zgłosiła się Bydgoszcz. Odpisałem mu, że już działamy. Bardzo pozytywnie zareagowały władze Bydgoszczy, z panem prezydentem Bruskim na czele. Nie bez znaczenia było także wsparcie, które otrzymaliśmy bardzo szybko, ze strony polskiego rządu – opowiada prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dr. Jerzy Skucha.

Na niespełna 70 dni przed mistrzostwami świata rusza sprzedaż biletów na to wielkie lekkoatletyczne wydarzenie. Ceny wejściówek zaczynać się będą od 10 złotych.

- Jesteśmy przygotowani do tego żeby zapełnić trybuny bydgoskiego stadionu. Od 16 maja ruszamy ze sprzedażą biletów, które dostępne będą w serwisie eBilet.pl. Chcemy także młodym adeptom z programu Lekkoatletyka dla każdego pokazać przez mistrzostwa jak fajny jest sport – mówił w Centrum Olimpijskim Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny mistrzostw.

Po zakończeniu spotkania z dziennikarzami Colin Jackson udał się na lekkoatletyczny stadion warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Tam czekała na niego ok. 60 osobowa grupa rozentuzjazmowanej młodzieży – dzieci z jednej z warszawskich szkół podstawowych współpracującej z Fundacją Kamili Skolimowskiej. Mistrz płotków przeprowadził dla nich specjalny pokazowy trening, rozdał autografy. Ambasador IAAF zachęcił także młode pokolenie Warszawiaków do aktywnego spędzania czasu, zdrowego trybu życia oraz zaprosił ich do kibicowania lekkoatletom podczas lipcowych mistrzostw świata.

Warto wiedzieć:

16. IAAF Mistrzostwa Świata U20 w Lekkoatletyce rozegrane zostaną na Stadionie Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy pomiędzy 19 i 24 lipca 2016 roku.