logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoszczanie na „zebrach” będą lepiej widoczni dla kierowców
Zlecamy duży pakiet zadań związanych z poprawą bezpieczeństwo pieszych na kolejnych przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach. Planujemy doświetlenie kolejnych 21 „zebr”. Rozwiązanie doceniają zarówno piesi, jak i kierowcy.


- Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. Dlatego do realizacji skierowaliśmy kolejnych 21 zadań. Będą one finansowane w oparciu o środki miasta.

Inwestycje związane z doświetleniem przejść  są planowane w następujących lokalizacjach:

1.    ul. Wały Jagiellońskie na wysokości posesji nr 12
2.    ul. Nakielska / ul. Chłopickiego
3.    ul. Jagiellońska / ul. Piotrowskiego
4.    ul. Fordońska / Zakłady Zbożowe
5.    ul. Fordońska / ul. Magazynowa
6.    ul. Szubińska / ul. ul. Łabiszyńska
7.    ul. Szubińska na wysokości posesji 101 (Klub Logistyk)
8.    al. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego / ul. Sandomierska
9.    ul. Kamienna / ul. Bałtycka
10.  ul. Fordońska / ul. Gajowa
11.  ul. Kamienna / ul. Gajowa
12.  ul. Nakielska / ul. Słoneczna
13.  al. Mickiewicza / 20 Stycznia 1920 r.
14.  ul. Markwarta na wysokości posesji nr 7
15.  ul. Królowej Jadwigi / ul. Łokietka
16.  ul. Toruńska / ul. Żupy (pod Trasą Uniwersytecką)
17.  ul. Pelplińska / ul. GOPR-u
18.  ul. Szpitalna / ul. Zdrowotna
19.  ul. Kamienna / ul. Inwalidów
20.  ul. Twardzickiego / ul. Przybory
21.  ul. Andersa / ul. Brzechwy (przy wiadukcie)

Obecnie trwa przetarg, w którym wyłonimy wykonawcę zadania. Będzie ono realizowane w systemie zaprojektuj i wybuduj. W trakcie procedury związanej z wyborem najkorzystniejszej oferty oceniane są cena, gwarancja, doświadczenie projektanta oraz termin realizacji. Zależy nam na sfinalizowaniu prac w ciągu około 3 miesięcy od podpisania umowy. Zakładamy jednocześnie możliwość rozszerzenia zadania o kolejne 10 lokalizacji.

Część zadań uruchomiliśmy już wiosną w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Dzięki temu programowi piesi będą lepiej widoczni na skrzyżowaniach ul. Pelplińskiej z Derdowskiego, Galla Anonima i Jarużyńską.

Pierwszy etap gotowy

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w ubiegłym roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował  listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. 13 zostało zrealizowanych w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych.

Przejścia są wyposażane w zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle.

Sygnalizacja na Tatrzańskim

Poza tym przygotowujemy inne działania związane z poprawa bezpieczeństwa pieszych polegające na przebudowie jezdni w obrębie przejść dla pieszych np. na  ulicy Bronikowskiego w miejscu przecięcia ze szlakiem spacerowym wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Pojawią się też kolejne progi zwalniające w strefach o ograniczonej prędkości np. na południowym odcinku ul. Gajowej. Na zlecenie ZDMiKP budowana jest też sygnalizacja świetlna wokół skrzyżowania ulic Pelplińskiej, Lawinowej i Orląt Lwowskich.