Bydgoszcz na podbój wszechświata

Bydgoskie akcenty związane z badaniem kosmosu, duża dawka wiedzy o ziemskiej atmosferze i galaktyce Drogi Mlecznej – Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie popularnonaukowe „Na podbój przestworzy”. Wstęp jest wolny.

Spotkanie popularnonaukowe „Na podbój przestworzy”  odbędzie się w sobotę, 7 grudnia w kawiarni „Szpulka„ w MCK-u. Rozmowy z naukowcami koncentrować się będą wokół zagadnień związanych z poznawaniem ziemskiej atmosfery. Jeden z wykładów dotyczyć będzie zaskakująco głębokich związków Bydgoszczy i naszego regionu z podbojem przestworzy – mowa będzie o dwóch wielkich bydgoskich uczonych: jeden znany dotychczas tylko w kręgach bydgoskich historyków, drugi całkowicie zapomniany, mimo wręcz fenomenalnego wkładu w rozwój fizyki oraz badania atmosfery i kosmosu (nazwiska zostaną ujawnione podczas prelekcji).

Gośćmi spotkania będą Robert Grochalski, organizator balonowych misji stratosferycznych, oraz Łukasz Adamowski z Działu Szkoleń Narodowego Centrum Badań Jądrowych, który opowie o prostych i tanich metodach wykrywania promieniowania kosmicznego. Spotkanie poprowadzi Jarosław Chrostowski, fizyk, dziennikarz i redaktor naukowy zajmujący się promowaniem osiągnięć polskiej nauki.

„Na podbój przestworzy”, MCK, 7 grudnia, godz. 16.00, wstęp wolny.

PROGRAM:

Przywitanie

„Atmosferyczne wprowadzenie”

Jarosław Chrostowski

Zarys informacji o atmosferze – ziemskiej i nie tylko.

„Zawitać w stratosferze”

Ilustrowana rozmowa z Robertem Grochalskim, bydgoszczaninem, którego balony dotarły niemal 40 km nad Ziemię.

Przerwa

„Głos Wszechświata”

Jarosław Chrostowski

Podstawowe zagadnienia związane z promieniowaniem kosmicznym.

„Na tropie tajemnic kosmosu”

Łukasz Adamowski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych)

Jak skutecznie (i tanio) wykrywać promieniowanie kosmiczne?

Przerwa

„Od smoków do gwiazd”

Jarosław Chrostowski

Opowieść o związkach między smokami, balonami, Atlantykiem, podbojem kosmosu a Bydgoszczą i regionem w jej otoczeniu – z więcej niż zaskakującym finałem.