Buspasy i rondo na Gdańskiej w budowie

Trwają kolejne prace przy budowie buspasów na Gdańskiej. Inwestycję, na którą miasto pozyskało wysokie dofinansowanie unijne połączyliśmy z przebudową skrzyżowania z ulicą Rekreacyjną na bezpieczne rondo.

Buspas na ul. Gdańskiej ułatwi przejazd autobusom szczególnie w czasie dużych imprez organizowanych w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku lub na terenie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Wytyczone zostaną też dodatkowe przystanki pomiędzy rondem i pętlą.

Elementem zadania jest też nowe rondo u zbiegu z ulicą Rekreacyjną. Będzie miało 3 wloty. Odpowiednio wyprofilowane dojazdy do ronda będą skłaniały do zredukowania prędkości. Wokół wyspy centralnej zaprojektowano wybrukowaną opaskę, która ułatwi przejazd autobusom oraz większym pojazdom. Wokół ronda, na wszystkich wlotach,  wytyczone zostaną przejścia i przejazdy rowerowe rozdzielone wysepkami kanalizującymi ruch. Na chodnikach przed przejściami, z myślą o osobach niewidomych, układane będą płytki ostrzegawcze i kierunkowe ułatwiające orientację. Skrzyżowanie zyska nowe oznakowanie. Rondo zdecydowanie ułatwi wyjazd z  ul. Rekreacyjnej. Więcej informacji o aktualnych pracach znajduje się na stronie ZDMiKP.

Inwestycja kosztuje ponad 10 mln zł. Pozyskaliśmy na to zadanie wysokie dofinansowanie unijne, ponad 6,5 mln  zł ze środków ZIT. W ubiegłym roku oddany został buspas na Wałach Jagiellońskich oraz część pasa dla autobusów na ul. Grunwaldzkiej. W budowie jest między innymi jezdnia z buspasem na ul. Kujawskiej. Kolejny buspas powstanie na ul. Kolbego.