logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Budowa ul. Byszewskiej – wkrótce odbiory
Kończy się budowa ul. Byszewskiej na Czyżkówku. To jedna z dłuższych ulic wybudowanych w ostatnich latach. Dzięki inwestycji blisko 300 mieszkańców korzysta z bezpiecznego i wygodnego dojazdu do swoich domów. Finisz prac wykończeniowych i odbiory planowane są na maj.


Ulica Byszewska liczy ponad 1300 metrów. W posesjach zlokalizowanych bezpośrednio przy ulicy zamieszkuje blisko 300 osób. Pełni ona funkcje ulicy zbiorczej, zapewnia też dojazd do innych ulic osiedlowych. Między innymi te kryteria zadecydowały o rozpoczęciu inwestycji w pierwszej edycji wieloletniego programu utwardzania ulic gruntowych.

Warto podkreślić, że przed pracami w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zleciliśmy przygotowanie koncepcji, która była punktem wyjścia do konsultacji z mieszkańcami. W ich wyniku wprowadziliśmy jeszcze dodatkowe rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo.

W ostatnich miesiącach zbudowaliśmy nową jezdnię z chodnikami. Na nawierzchni zastosowaliśmy betonową kostkę, urządziliśmy też miejsca postojowe. Powstało nowe oświetlenie i odwodnienie. By uspokoić ruch, skrzyżowania mają charakter wyniesiony. Prace budowlane trwały od września ubiegłego roku. Finisz prac wykończeniowych i odbiory planowane są w przyszłym miesiącu (maj). Wcześniej na Czyżkówku w oparciu o „Wieloletni program przebudowy ulic gruntowych” twardą nawierzchnię zyskał południowy odcinek ul. Siedleckiej i Świekatowska (koszt 4,2 mln zł). Wybrano też wykonawcę odpowiedzialnego  za projekt i budowę północnego odcinka ul. Siedleckiej (koszt 4,9 mln zł) oraz Łubinowej (koszt  4,8 mln zł).

Na Czyżkówku utwardzane są również inne ulice. Dzięki programowi inicjatyw lokalnych 25/75 wspólnie z mieszkańcami przebudowaliśmy ulicę Kuczmy i Świętopełka. Z kolei w ramach pilotażu ułożyliśmy ażurowe płyty na Okopowej, Borowiackiej i Karsińskiej.

W tym roku ruszamy z drugą edycją wieloletniego programu przebudowy ulic gruntowych. Więcej informacji o kolejności realizacji następnych zadań znajduje się w tekście „Znamy kolejność przebudowy ulic bez twardej nawierzchni

Ulica Byszewska w liczbach:

 

  • Długość (z sięgaczami)  1301m
  • Liczba nowych latarni – 50 szt.
  • Szerokość jezdni – 5m
  • Nawierzchnia jezdni – ok.  7600 metrów kwadratowych
  • Koszt przebudowy - 5,1 mln zł