Bezrobocie w Bydgoszczy tylko 2,8!

Grudzień był kolejnym miesiącem, w którym zanotowano spadek poziomu bezrobocia w naszym mieście. Przy okazji po raz kolejny padł nowy rekord – wskaźnik stopy bezrobocia wynosi w Bydgoszczy jedynie 2,8 proc. i jest najniższy od początku lat 90-tych!

Koniec roku na rynku pracy z reguły oznacza wzrost poziomu bezrobocia - według danych GUS, stopa bezrobocia w kraju wzrosła w grudniu o 0,1% i wynosi 5,2%, a w województwie kujawsko - pomorskim - 7,8% (wzrost o 0,2%). Tymczasem w Bydgoszczy grudzień był kolejnym miesiącem, w którym zanotowano spadek poziomu bezrobocia. Według stanu na koniec poprzedniego miesiąca, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy było zarejestrowanych 4 tys. 773 bezrobotnych mieszkańców naszego miasta. W porównaniu do poprzedniego miesiąca oznacza to spadek o 181 osób, a na przestrzeni całego 2019 roku - aż o 1 tys. 209 osób.

Podobnie wygląda sytuacja na lokalnym rynku pracy w powiecie bydgoskim - na koniec grudnia liczba bezrobotnych mieszkańców okolicznych gmin była o 53 osoby mniejsza niż w poprzednim miesiącu. W ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy pozostawało na koniec roku 1 tys.769 bezrobotnych z całego powiatu bydgoskiego. Na przestrzeni całego 2019 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych z powiatu bydgoskiego zmniejszyła się o 601 osób.

W 2019 roku pracodawcy zgłosili do PUP 18,9 tys. wolnych miejsc pracy, a biorąc pod uwagę, że nie wszystkie oferty z rynku trafiają do PUP, ich rzeczywista ilość jest zdecydowanie większa. O sytuacji na lokalnym rynku pracy świadczy również liczba ponad 19,6 tys. złożonych w tym roku w PUP oświadczeń lokalnych firm o powierzeniu pracy cudzoziemcom.

Warto wiedzieć:

Wśród bydgoskich bezrobotnych nadal przeważają kobiety (55,8 %), osoby z wykształceniem gimnazjalnym lub podstawowym (26,3 %), zarejestrowane ponad 12 miesięcy (tzw. długotrwale bezrobotni) - 45,6 %.

Wskaźnik stopy bezrobocia na koniec grudnia:

w Bydgoszczy - 2,8 %

w powiecie bydgoskim - 4,1 %