Basen na Kapuściskach po odbiorach

Zakończyliśmy odbiory techniczne nowego basenu na Kapuściskach. Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i badaniach wody na początku listopada udostępnimy basen mieszkańcom. Nowoczesny kompleks wyposażyliśmy w szereg atrakcji, między innymi zjeżdżalnię rurową, nieckę rekreacyjną, jacuzzi i sauny.

- Wkrótce oddamy do użytku kolejna inwestycję, dzięki której  Bydgoszcz staje się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców chcących aktywnie spędzać swój wolny czas – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Zakładam, że nowy obiekt na Kapuściskach, ze względu na bardzo bogate wyposażenie, będzie cieszył się bardzo dużą popularnością. - Zaawansowane prace trwają też  przy wznoszeniu olimpijskiej Astorii oraz budowie nowego basenu na osiedlu Tatrzańskim. Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia inwestycji na kolejnych osiedlach m.in. na Miedzyniu. Ze względu na bardzo niekorzystne zmiany zaproponowane przez rząd, które ograniczą dochody miasta o około 100 mln zł, będziemy jeszcze na etapie prac nad budżetem i wieloletnią prognozą finansową aktualizować harmonogramy nowych zadań.

Wkrótce otwarcie

Budowa basenu na Kapuściskach była  dużym wyzwaniem. Udało się nam zabezpieczyć na ten cel 24 mln zł i ulokować obiekt w centrum jednego z największych bydgoskich osiedli. Od początku zależało nam, by obiekt został jak najwcześniej udostępniony mieszkańcom, jednocześnie musieliśmy  zadbać, by zapewniał w pełni bezpieczne i komfortowe użytkowanie.

W środę (15 października) zakończyły się odbiory techniczne. Wykonawca zgodnie z naszymi zaleceniami usunął wcześniej wskazane usterki. Będziemy również monitorować funkcjonowanie basenu po otwarciu. W czwartek wystąpimy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Gdy tylko otrzymamy tę decyzję i pozytywnie wypadną badania wody prowadzone przez nadzór sanitarny, otworzymy obiekt dla mieszkańców. Robimy wszystko, by było to możliwe na początku listopada.

Jednocześnie będziemy wyciągać umowne konsekwencje związane z dłuższym terminem realizacji zadania. Na podstawie zebranej dokumentacji wyliczamy dokładną kwotę, która zostanie potrącona w końcowym rozliczeniu. Wartość inwestycji to 24 mln zł.

Dużo atrakcji

W nowym obiekcie mieści się  między innymi 6-torowy basen o wymiarach 25 na 12,5 metra. Obiekt otrzyma nazwę „Piąta fala”. Wybrali ją jeszcze na etapie prac projektowych uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5. W nowym kompleksie znajduje się też niecka rekreacyjna o powierzchni  142,3 metrów kwadratowych z atrakcjami (sztuczna rzeka, zatoka sztucznej fali, masaż karku, gejzer, masaż podwodny, masaż perełkowy)  do tego dwie niecki jacuzzi i brodzik dla najmłodszych dzieci o głębokości 30 cm z tak zwanym  grzybkiem wodnym. Na basenie powstała też 50-metrową zjeżdżalnia rurowa  zewnętrzna z wanną hamowną, dwustopniowe trybuny dla widzów na 105 miejsc i siedziska dla zawodników i trenerów (48 miejsc), a także zespół szatniowo-sanitarny i dwie sauny fińskie z natryskami schładzającymi. Na piętrze zlokalizowane są: sala do fitness, siłownia, przebieralnie, pomieszczenia trenerów i gospodarcze. Zagospodarowany został także teren wokół obiektu i powstał  parking z drogami dojazdowymi.

Basen w liczbach:

• Wartość zadania 24 mln zł